Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová
Studoval na gymnáziu v Českých Budějovicích (1857-63) a v Jindřichově Hradci (1863-65). Mezi lety 1865-68 absolvoval univerzitní studia v Praze a v letech 1868-71 ve Vídni (aprobace z matematiky pro vyšší gymnázia). Po krátkém působení na německém gymnáziu v Opavě a na českém gymnáziu v Jindřichově Hradci se v roce 1871 usadil v Hradci Králové. Na místním gymnáziu učil až do svého předčasného penzionování v roce 1897 údajně kvůli konfliktu se zemským školním inspektorem.Na penzi se odstěhoval do Prahy, kde studoval nejprve medicínu a pak práva, ale studium nedokončil. Po roce 1910 odešel do svého rodiště a věnoval se literární činnosti.
Jakub Hron se proslavil především svými nevšedními vynálezy, např. buňát čili kalamář nezkotitelný, blátoměrné boty nebo kulstínměr. Zároveň také tvořil vlastní názvosloví: student byl bažák, učitel zpyták, kolega součtun, štrúdl svinstvo jablečné a klobouk pohlavní pokrytec. Snažil se také vytvořit létající stroj a v roce 1891 v Hradci Králové vypustil balón ve tvaru slona, akce bohužel neskončila úspěšně.
Co se týče jeho literární tvorby, přispíval do Krajinských listů, Osvěty lidu, Ratiboru aj. Knižně vydal Objev a popis dvojpravidelných hranatin, Kořeny slavné řeči lidské s ohledem na slovanštinu, Libomudrava čili Rozborava vesmíru a jiné.
Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02
dummy 732 756 827
dummy info@osobnostiregionu.cz