Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Otto Wolf

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
15. 06. 1927
Místo narození
Mohelnice (okres Šumperk)
Datum úmrtí
20. 04. 1945
Místo úmrtí
Kozlov (okres Olomouc)
Profese a obor působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Nejmladší syn Růženy a Bertholda Wolfových. Otec pocházel z Úsova a matka z Lipníku nad Bečvou. Měl ještě sestru Felicitas (1920) a bratra Kurta (1915). Rodina se hlásila k české menšině v převážně německé Mohelnici a děti navštěvovali českou školu a byli členy Sokola. Od roku 1933 žili v Olomouci.

Po příchodu nacistů se rodina přestěhovala do Tršic. Kurt utekl do Sovětského svazu, kde vstoupil do armády. V roce 1942 byli Otto se sestrou a rodiči povolání do transportu z Olomouce do Terezína. Odjeli sice směrem ke shromadišti, ale cestou se nechali vysadit, odpárali si žluté hvězdy a vydali se do úkrytu v lese u Tršic, kde měli připraven úkryt. V ten den si Otto začal psát svůj deník, který je srovnatelný s Deníkem Anny Frankové. 

Otto byl dopaden tři týdny před koncem války při akci proti partyzánům. I když byl krutě mučen neprozdradil své jméno, kde se ukrývá zbytek rodiny, ani kdo mu pomáhal. Otto nikdy nevyzradil své jméno, jména svých ochránců ani úkryt rodičů. 20. dubna 1945 byl popraven v lese poblíž osady Kyjanice (zaniklá německé osada, dnes součást obce Kozlov v okrese Olomouc).

Poslední zápis v deníku pochází ze 13. dubna 1945. Další dny zapisovala do deníku jeho sestra Felicitas. Rodiče i sestra válku přečkali, bratr Kurt padl v bitvě u Sokolova v roce 1943. Im memoriam byl povýšen do hodnosti poručíka a obdržel mnoho vysokých vyznamenání. O smrti Otty a Kurta se rodina dozvěděla ve stejný den - 12. května 1945

V Mohelnici byla v roce 1947 na Ottově rodném domě na Nádražní ulici č. 6 odhalena pamětní deska bratřím Wolfovým. 

Po válce se zbytek rodiny odstěhoval do Olomouce. Měli v plánu vydat Ottův deník knižně, ale vzhledem k minulému režimu se to nepodařilo. Zatímco Deník Anny Frankové se vydával po celém světě, Ottův deník byl veřejnosti dlouho utajen.

Ottův otec Berthold po válce působil jako učitel Židovské náboženské obce v Olomouci, zemřel v roce 1962. Ottova matka Růžena zemřela již v roce 1952. Sestra Felicitas si v Olomouci otevřela módní salon, který jí však byl v roce 1948 znárodněn. V roce 1968 odešla se svým manželem Otto Grätzerem do USA a deník si vzala s sebou. Od roku 1995 je rukopis ve sbírce United States Holocaust Memorial Museum ve Washingtonu. V roce 1997 byl deník poprvé vydán v českém nakladatelství Sefer pod názvem Deník Otty Wolfa 1942 - 1945.

Deník je s Deníkem Anny Frankové srovnatelný tím, že ho oba začali psát v mladém věku (Anna 13 a Otto 15 let). oba ho začali psát v létě roku 1942, oba zemřeli těsně před koncem II. světové války. Rozdíl je v tom, že Deník Anny Frankové byl vydán již v roce 1947 a je známý skoro po celém světě, zatímco Ottův deník u nás vyjít nemohl i přes velkou snahu jeho rodiny. 

Autor
Aneta Riemerová (Text sestavila)
Ověření
životopis ve Svitavském deníku
Dodavatel dat
Městská knihovna Moravská Třebová

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2638 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.