Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Karel Janáček

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
25. 09. 1928
Místo narození
Sobíňov (okres Havlíčkův Brod)
Datum úmrtí
01. 09. 2020
Místo úmrtí
Sobíňov (okres Havlíčkův Brod)
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Karel Janáček se narodil 25. září 1928 do katolické rodiny jako čtvrté ze šesti dětíDo obecné školy chodil do Sopot (osada Sobíňova) a pak do měšťanky do Chotěboře. Otec byl tkadlec a měli malé hospodářství. V roce 1941 mu otec zemřel. Původně chtěl jít studovat na kněze, ale maminka velice zbožná žena, rozumná a prozíravá mu jeho plány vymluvila. Dala ho na učení na kováře do Libice nad Doubravou, kde byl na stravu a byt. Zde prožil tři roky, kdy musel těžce pracovat v kovárně nebo na polích. Z malého kapesného si kupoval knihy. Tato jeho záliba mu zůstala až do smrti.
Ke konci druhé světové války byl i on nadšen jako ostatní chlapci pro partyzány. Toto nadšení ho málem stálo život, když vypuklo 5. května 1945 pražské povstání chytil se partyzánů a byl mezi prvními, kteří odzbrojovali vojenskou posádku na Bílku, kde tehdy byly velké muniční sklady. po odzbrojení vyjel společně s ostatními osvobozovat Ždírec nad Doubravou a Krucemburk. Nedaleko od Sobíňova došlo ke střetnutí. Následky byly tragické zahynulo 30 mužů, mezi nimi i Karlův starší bratr Josef. Sám Karel byl těžce raněný. Po vyléčení zranění se vrací do Libice nad Doubravou ukončit učení. Následuje několik zaměstnání. V roce 1951 obsolvuje základní vojenskou službu po jejím skončení se oženil.
V roce 1968 obnovil na žádost svých přátel skautské hnutí. Jeho skautské jméno bylo Tarzan. Soustředil pod sebou přes šedesát chlapců a děvčat.V sedmdesátých letech minulého století musel hnutí pod nátlakem rozpustit.
Po odchodu do důchodu se začíná s velkou vervou věnovat svým zálibám a koníčkům. Tyto měli jediný cíl uchovat a zdokumentovat pro příští generace vše co se událo v jeho okolí a v širokém regionu. Navštěvovat pamětníky zpovídat je zadokumentovat jejich vzpomínky a výpovědi a jejich životní moudrosti a zkušenosti.
Byl členem Českého svazu protifašistických bojovníků, členem a lektorem jeho historicko-dokumentační komise. Za svou válečnou činnost byl vyznamenán hvězdou partyzánské brigády Mistra Jana Husa a odznakem Ústředního výboru Českého svazu protifašistických bojovníků. Je držitel osvědčení za odbojovou činnost v době německé okupace. Od roku 1961 byl členem a dopisovatelem České dříve Československé národopisné společnosti při Akademii věd ČR v Praze a za tuto činnost byl ohodnocen diplomem. Zpracoval více než 50 kronik o historii a odboji českého lidu v době druhé světové války a spoustu různých jiných publikací. Byl dobrovolným pracovníkem Státní památkové péče a ochrany přírody v Havlíčkově Brodě a spolupracovníkem muzea v Chotěboři.
Zemřel v Sobíňově ve věku nedožitých 92 let.

Ověření
Chotěbořské Echo,Karel Janáček Jubilující, Roč. XXIII, č.9, str. 48-49, 2013 ; Domov - zpravodaj městyse Krucemburk, Vzpomínka na Karla Janáčka, 3/2020, str.9
Dodavatel dat
Městská knihovna Chotěboř

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2551 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.