Databázi OSOBNOSTI REGIONŮ provozuje a vyvíjí Městská knihovna Česká Třebová

Karol Zubo

Nahlásit chybu
Vím víc informací
Datum narození
11. 10. 1921
Datum úmrtí
Neznámé
Profese a obory působení
Zavřít formulář

Víte o uvedené osobě další informací? Vlastníte fotografie, kde je osoba zachycena? Máte k dispozici dokumenty, které se osoby týkají?
Budeme rádi, pokud se o ně podělíte a pomůžete nám tak rozšířít záznam dané osoby.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Můžete nám sdělit informace, které záznam neuvádí, rozšíření stávajících informací, neuvedená data atp.
Můžete poslat i obrázky nebo další soubory, které jsou relevatní k infiormacím, které sdělujete.
Přetáhněte soubory sem nebo Vyberte v počítači
Zavřít formulář

Při vytváření záznamů o osobách vycházíme z veřejně přístupných zdrojů, literatury nebo osobních sdělení. Pokud jste nalezli chybně uvedenou informaci, špatný odkaz nebo nějaký překlep, dejte nám vědět. Rádi záznam opravíme nebo doplníme.
Děkujeme za Vaši pomoc.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Uveďte jakou informaci považujete za chybnou nebo nepřesnou. Budeme rádi, pokud uvedete zdroj, ze kterého čerpáte.
Zavřít formulář
Na vytváření záznamů na portálu OsobnostiRegionu.cz spolupracuje několik paměťových institucí. Cílem projektu je vyhledávání zajímavých osobností, které se váží k regionům a místním komunitám. Aby se databáze mohla rozvíjet i v budoucnu, hledáme zajímavé osobnosti i mezi žijícími.
Pokud některou vybereme a rozhodneme se pro její zařazení, volíme vždy osoby veřejně známé a činné.
Uvědomujeme si, že veřejný zájem nesmí být na úkor práv jednotlivce. Pokud s uveřejněním v databázi nesouhlasíte, stačí odešlete tuto žádost. Po ověření, že žadatelem je uveřejněná osoba záznam obratem odstraníme. Učiníme také technicko-procesní opatření k zamezenní opakovaného vložení osoby do databáze.

E-mail pro případnou další komunikaci a ověření uvedených informací.
Pokud máte zájem probrat informace telefonicky.
Pokud nám k žádosti chcete také něco sdělit.

Karol Zubo se narodil v obci Kubrá (okres Trenčín). V únoru 1941 byl odveden do branné moci Slovenského štátu a zařazen do Školy leteckého dorostu - oddílu pilotů - v Trenčianských Biskupicích. Po dvou letech školu dokončil a byl přidělen k Stíhací letce 12 do Spišské Nové Vsi. Byl příslušníkem 1. československého samostatného stíhacího leteckého pluku v SSSR. Po válce a reorganizaci armády působil nejprve ve Zvolenu, poté navštěvoval Školu pro učitele létání v Olomouci a následně přešel k Školní peruti I do Prostějova jako učitel létání. V červenci 1946 získal odznak polního pilota letce. V květnu 1948 byl přemístěn ke Školní peruti II do Stichovic. V září 1949 byl přidělen k Letecké vojenské akademii v Hradci Králové. V letech 1950-51 působil jako učitel létání v Trenčianských Biskupicích. Poté odjel do Číny, kde do října 1951 působil jako instruktor a zalétávací pilot našich strojů AERO 45 a Sokol M1 D. Po návratu působil v různých funkcích u vojenského letectva. Od dubna 1964 velel 30. stíhacímu a bombardovacímu pluku v Hradci Králové. Za svůj nesouhlas s invazí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 byl zbaven velení. Až do důchodu pracoval u Správy silnic v Hradci Králové. V srpnu 1971 byl propuštěn z politických důvodů ze služebního poměru vojáka z povolání do zálohy.

Autor
Iva Košťálová (Text sestavila)
Ověření
PTÁČEK, Josef a Jan RAIL. Letci Královéhradecka v druhém čs. zahraničním odboji (1939-1945). Vyd. 1. Hradec Králové: Muzeum východních Čech, 2000, s. 174-177. ISBN 80-85031-34-5.
Dodavatel dat
Knihovna města Hradce Králové

Databázi vyvíjí a provozuje

Městská knihovna Česká Třebová
Smetanova 173, Česká Třebová, 560 02


Logo Městské knihovny Česká Třebová

V databázi je aktuálně

2654 záznamů o osobách.
Chybí vám v databázi
nějaká osobnost?
Napište nám o ní.